Grajdovy stránky: astronomie, analogová elektronika, něco pro odpočinek- malá trocha od kdečeho.

Afokální fotky s mobilem SE K550i- první pokusy, i trochu lepší prácička.


Když jsem poprvé v životě přiložil mobil k 8mm okuláru, dopadlo to asi takhle:

Datum: 31.03.2009- 21:50 CEST, datum zpracování- následující den.

Dalekohled Sky Watcher, Newton 203/1000mm+ 8mm okulár 1,25/2''-70°, zvětšení 125, nesen montáží EQ5-M s ra motorem, foceno za okulárem z ruky mobilem Sony Ericsson K550i. Moje první astronomická fotografie v životě.

Průměrný seeing.

Úprava fotky:

Dovolil jsem si foto lehce doostřit (šum v normě, Měsíc svítí dost i pro K550i) a expandovat kontrast v oblasti >200ADU.

Fotka je uložena i na http://astrofotky.cz


A protože jsem byl z výsledku, i když mizerného, vcelku nadšený, zkusil jsem to znovu, tentokráte přes 13mm okulár. Automatické měření expozice mobilu zapracovalo ještě mnohem hůře, než v předchozím případě, ale na radosti mně to neubralo...

Datum: 31.03.2009- 21:55 CEST, datum zpracování- následující den.

Dalekohled Sky Watcher, Newton 203/1000mm+ 13mm okulár 1,25/2''-70°, zvětšení 77, nesen montáží EQ5-M s ra motorem, foceno za okulárem z ruky mobilem Sony Ericsson K550i. Moje druhá astronomická fotografie v životě.

Průměrný seeing.

Úprava fotky:

Expandovaný kontrast v oblasti >200ADU, ale vpravo už bohužel přepáleno- foťák mobilu nemá manuální nastavení.

Fotka je uložena i na http://astrofotky.cz


Jednoho dne byl v Boskovicích skvělý seeing, obraz se jen lehce vlnil a byl ostrý jako břitva. Zkusil jsem tedy při pozorování Měsíce přes 2,5mm okulár, při obrovském zvětšení 400 krát, opět přiložit k okuláru svůj mobil. Výsledek příjemně překvapil, ale na druhé straně, vzhledem k focení za „soumrakového” svitu oblohy, si snímek vyžádal spoustu úprav, než jsem si mohl dovolit nazvat ho fotografií.

Datum: 02.05.2009- 19:12 CEST, datum zpracování- následující den.

Dalekohled Sky Watcher, Newton 203/1000mm+ 2,5mm okulár SW Planetary 1,25''-58°, zvětšení 400. Optika nesena montáží EQ5-M s ra motorem, foceno za okulárem z ruky mobilem Sony Ericsson K550i.

Výborný seeing.

Tentokrát jsem již zkusil nasnímat Měsíc pětkrát, a doma vybral k úpravě ten nejlepší snímek ze všech.

Úprava fotky (program Gimp):

1. oříznutí

2. odečtení konstanty (foceno za světla) samostatně od každého kanálu- nalezením „černého bodu”

3. maskování neostrosti- poloměr 1,5px, síla 0,85, práh 0ADU

4. selektivní gaussovské rozostření- poloměr 2px, max. rozdíl 20ADU

5. vyvážení bílé

6. komprese kontrastu z 0 až 128 ADU na cca 90ADU a expanze zbytku- 128 až 256ADU- vyšší kontrast mimo terminátor

7. lineární zkomprimování kontrastu z max. 0-256ADU do 0-246ADU

8. Popis nekterých významných kráterů

Fotka je uložena i na http://astrofotky.cz

Ale to není všechno. Asi o třičtvrtě roku později, jsem se jen tak z nudy pokusil tuhle památku na skvělé pozorovací podmínky znovu upravit. V téhle době už jsem mnohem lépe znal Gimp, měl jsem v tomto programu spoustu pluginů, a uměl jsem s tímto programem pracovat skoro stejně, jako dneska. Výsledek úpravy je zde:

V každém případě, podařilo se mi lépe odstranit zbytkový namodralý nádech svítící modré oblohy (a tady odečtení konstanty nemohlo pomoct- kvůli nelineární odezvě mobilu na světlo), a lépe zdůraznit detaily. Šum jsem na druhé straně uměle nepotlačoval.


A nakonec, o prázdninách 2009 jsem si prakticky stejným způsobem vyblejsknul Měsíc ještě jednou.

Datum: 13.07.2009, 00h34m CEST, datum zpracování- tentýž den.

Dalekohled Sky Watcher, Newton 203/1000mm+ okulár SW UWA 1,25''/2'' 70° 13mm, zvětšení 77. Optika nesena montáží EQ5-M s ra motorem, foceno za okulárem z ruky mobilem Sony Ericsson K550i.

Docela dobrý seeing.

Nafotil jsem celkem 25 snímků a z nich vybral k úpravě jeden nejlepší.

Úprava fotky (program Gimp):

1. rotace

2. ořez

3. doplnění černé

4. vyvážení barev

5. úrovně pro každý kanál- odečtení několika ADU

6. znovu vyvážení barev

7. úrovně- světlý bod

8. křivky-komprese kontrastu na tmavších místech, expanze na světlejších

9. přiostření

10. snížení saturace

Fotka je uložena i na http://astrofotky.cz


Těsně před svými 29. narozeninami, jsem dostal jako dárek sluneční fólii ATC Black. Jak už to v životě chodí, dlouhou dobu po tom, co jsem fólii dostal, bylo Slunko hříšně neposkvrněné. Tak jsem se aspoň pokusil vyfotografovat u severozápadního okraje kotoučku nevýrazné fakulové pole.

Datum: 24.11.2009- kolem 11:20 CET, datum zpracování- o pár dní později.

Dalekohled Bresser Skylux NG, achromát 70/700mm+ okulár SW UWA 1,25''/2'' 70° 13mm, zvětšení 54. Optika nesena montáží EQ5-M s ra motorem, foceno za okulárem mobilem Sony Ericsson K550i. Sluneční filtr o průměru 50mm ATC Black1 E-50. V té době už jsem využíval primitivní afokální držák ze suchého zipu, ne však dálkovou spoušť.

Kvůli vysoké zenitové vzdálenosti Slunce ve chvíli focení byl mizerný seeing.

Složenina 17 nejlepších snímků z 24.

Úpravu fotky jsem směřoval v první řadě ke zviditelnění na jednotlivých snímcích neviditelného fakulového pole:

1. složení a zaostření v programu Iris.

2. další úpravy v programu Gimp

Fotka NENÍ uložena na http://astrofotky.cz


V noci dne 08.03.2009 se mi podařilo pořídit, s ohledem na použitou techniku, velmi pěknou fotku Marsu- viz.: Fotografie planet sluneční soustavy mobilem. Lehce jsem po nějaké době povýšil technicky (dálková spoušť- samovýroba, a barlow 1,5X), a výjimečně byly celkem slušné pozorovací podmínky. Posílen touto skutečností jsem se po pár dnech vrhnul i na fotografování Saturnu. Výsledek nedopadnul příliš slavně (nízký jas prstenců, horší podmínky), ale přesto je v jedné věci zajímavý- viz. dále.

Datum: z 08 na 09.03.2010- kolem 23:40 CET až 0:20 CET, datum zpracování- 11.03.2010.

Dalekohled Sky Watcher, Newton 203/1000mm, nesen montáží EQ5-M s ra motorem. Foceno za okulárem mobilem Sony Ericsson K550i, primitivní afokální držák ze suchého zipu a dálková spoušť- vyvedení tří kablíků k ovládání tlačítka ke spouštění fotoaparátu mobilu k zamezení vibrací dalekohledu při mačkání spouště mobilu. V okulárovém výtahu jsem osadil balow z 20/30mm okuláru, zašroubovaný do redukce 2''/1,25'' z okuláru Hyperion zoom a do redukce upnul okulár 2,5mm planetary- viz moje okuláry. Standardní samozřejmostí bylo přisvícení zorného pole ke zblbnutí expoziční automatiky mobilu, která by jinak nastavila nepřijatelně dlouhou expozici. Přesto jsem si dovolil zkusit, už jen vzhledem k malému jasu kotoučku, udělat čtyři snímky bez přisvícení.

Zenitová vzdálenost Saturnu byla vysoká, proto obraz nebyl moc ostrý a docela "tancoval".

Složenina 288 použitelných snímků z přibližně 250 kousků.

Jednotlivé snímky jsem registroval ručně v programu Iris, a konečná úprava byla opět záležitostí programu Gimp.

Fotka NENÍ uložena na http://astrofotky.cz

Zajímavostí jsou právě ty zmíněné čtyři snímky bez přisvícení. Uvážím- li, že mobil při automatickém režimu nikdy nejde s expozicí nad 1/8s při citlivosti 500ISO, pak právě na Saturn tohle znamená výhru. Přisvícení, vzhledem k jasu Saturnu, postrádá na významu.

Co je však důležité, pokud není každý subsnímek planety poškozený "artefakty" od přisvícení, mnohem jednodušeji se pak registruje, a to jak ručně, tak i softwarově. A celkově se lépe upravuje.

Zkusil jsem tedy o pár dní později za účelem focení, ve vhodném poměru ztmavit obraz Marsu v dalekohledu pomocí polarizačních filtrů. Byla otázka malé chvilky, vypočítat jejich správnou propustnost, a nastavit ji pak pomocí dvou LED (jedna jako osvětlení, druhá jako čidlo propuštěného světla) a nanooampérmetru. Jde totiž hlavně o to, že se ta správná propustnost bez problémů vejde do rozsahu nastavení propustnosti polarizáků, tj. 1% až 40%. A proto lze i velmi náročnou (protože úhlově malou) planetu Mars fotografovat bez přisvícení zorného pole.

Seeing sice fotografování příliš nepřál, obraz hodně nepříjemně plaval, k tomu byl úhlový průměr Marsu jen 10''... Ale zato byly jednotlivé subsnímky mnohem zřetelnější, a to hlavně „pro program Iris”, díky čemuž jsem se po nějaké době vrátil zase k automatickému registrování-> místo hodiny a hodiny trvajícího ručního.

Výsledek sice ani zdaleka neodpovídá té první fotce Marsu, ale to spíše kvůli podstatně horším atmosférickým podmínkám. Nehledě na to, že jsem fotil skrz korunu stromu.:o:o:o


 
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.